Navazující magisterské studium obecné lingvistiky zajistí ucelený vhled do současného jazykovědného výzkumu v co nejširších interdisciplinárních souvislostech a povede studenty k samostatnému bádání s publikovatelnými výstupy. Pomůže jim také dovršit studium dalších filologických studijních programů a získat uplatnění ve vědeckých a pedagogických institucích, které jsou v nejrůznějších souvislostech zaměřeny na problémy jazyka, resp. jazyků.
Absolventi navazujícího magisterského studijního programu Obecná lingvistika budou mít:
V obecnější rovině povede studium obecné lingvistiky k tříbení kombinatorických schopností, logického a kritického myšlení, ke schopnosti nezávislého a tvořivého řešení problémů. Studium efektivně rozvine intelektuální schopnosti, které povedou k sevřenosti a koncíznosti myšlení. Magisterský program je koncipován tak, aby byl student veden k samostatné práci při vyhledávání pramenů a práce s nimi, a to s cílem být s to dojít vlastních závěrů z (daných) premis. Během celého studia se bude klást důraz jak na ústní, tak na písemnou prezentaci analytického procesu a přesnou formulaci myšlenkových závěrů. Student tak dosáhne patřičné zběhlosti v písemných a ústních vyjadřovací schopnostech.
Absolvent se může uplatnit ve vědeckých a pedagogických institucích, které jsou v nejrůznějších souvislostech zaměřeny na problémy jazyka, resp. jazyků. Jde například o různé ústavy Akademie věd ČR, v. v. i. (Ústav pro jazyk český, Psychologický ústav, Slovanský ústav, Orientální ústav aj.), různé vysoké školy (FF UK, FSV UK, PF UK aj., fakulty dalších univerzit, včetně zahraničních).
Dále se absolvent může uplatnit v řadě prakticky zaměřených oblastí. Bude přínosem všude, kde je třeba přesné logické analýzy, kvalitní a přesné komunikace, kritické práce s odbornou literaturou atd. Sem patří např.
Přihlášky lze podávat do 31. 3. 2021, přijímací zkoušky se uskuteční ve standardních květnových a červnových termínech. Obecný harmonogram přijímacího řízení najdete zde.
Uchazeč musí v přijímacím řízení prokázat základní znalosti týkající se organizace a fungování jazyka (z hlediska synchronního i diachronního), včetně běžných praktických dovedností v analýze zvukových, sémantických, syntaktických a pragmatických aspektů jazyka. Uchazeč musí rovněž prokázat aspoň pracovní znalost angličtiny.
Navazující magisterský program Obecná lingvistika je sdruženým studijním programem. K zápisu do prvního ročníku je tedy nutné i současné přijetí na jiný navazující magisterský studijní program, který umožňuje sdružené studium.
1. kolo – písemná část (50 bodů)
Ukázka písemného testu:
2. kolo – ústní část (50 bodů)
U ústní části zkoušky se předkládá: